Toila Gümnaasium, 41702 Pühajõe küla, Toila vald, Ida-Virumaa | Telefon: 33-69642 | e-mail kool@toila.edu.ee


Sissejuhatus
Ajalugu
Legendid
Oru loss ja park
Teater
Toila suvituskohana
Kuulsad inimesed Toilast
Toila "Hümn"
Galerii 1 2 3
tagasiprint

MEESKOOR


Toila ühiskondliku elu alguseks tuleb pidada meeskoori asutamist. Nimelt 1863. aastal kutsus ABRAM SIMON enda kaks venda ja teised noormehed Pühajõelt ning alustas neljahäälse koraali "Meil abi tuleb Jumalast" õppimist. Sügisel septembrikuus pärast vilja koristamist andis meeskoor Pühajõe kirikus kontserdi. Abram Simoni juhatusel kanti ette kuus koraali.
Kui ilmusid J.W. Janseni koorilaulukogumikud, asuti õppima teisi laule. Esinemised kirikutes olid edukad ja meeskoori tuli lauljaid juurde. Tuntud koorina varustati meeskoor ka laulupeo nootidega ja ettenähtud laulud õpiti selgeks.
1869. aastal oli Tartusse sõitjaid 11, sest pikk tee ja suvised tööd ja võimaldanud kõigil sõita. Sõiduks andis Voka parun von Wilcken mõisast vankri ja hobused. Kaks päeva kestis sõit Toilast Tartusse ja kolm päeva oldi laulupeol ning jälle kaks päeva kestis sõit tagasi Toilasse, väsitav, kuid meeltülendav ettevõtmine. Kahjuks tänapäeval see meeskoor enam ei tööta, kuna paljud mehed on lahkunud.

Tagasi
                                                                                                                © 2001 - kodulehekülje koduloolise osa sisu ja teostuse eest on vastutavad Toila Gümnaasiumi 10 klassi õpilane Eha Merirand, ’petajad Avar A. Pentel ja Maarika Raja