Toila Gümnaasium, 41702 Pühajõe küla, Toila vald, Ida-Virumaa | Telefon: 33-69642 | e-mail kool@toila.edu.ee


Sissejuhatus
Ajalugu
Legendid
Oru loss ja park
Teater
Toila suvituskohana
Kuulsad inimesed Toilast
Toila "Hümn"
Galerii 1 2 3
tagasiprint

Nimekaid inimesi Toilast


Abram Simon (24. jaanuar 1844 - 12. märts 1925). A. Simon sündis Pühajõe külas Stepandi talus. 1859. Aastal läks ta Peterburi Apraksini töökotta tõldsepaks õppima. 1863. aastal ostis isa talle Toilasse Kangrumaa talu. Maja ja töökoja, ehitas ta aga ise. Põllutöö kõrvalt valmistas ta peamiselt mõisnike tellimusel kupee- ja landootõldu, toredaid ja lihtsaid dogart - vankreid. Toila ja ümbruskonna peremeestele tegi kahe- ja ühehobuse sõiduvankreid. 1863. aastal kutsus Abram oma kaks venda ja veel teisi noormehi - kokku sai 12 lauljat - ja õpetas neile neljahäälse koraali "Meil abi tuleb jumalast". Esineti peamiselt Pühajõe kirikus. 1864. aastal ehitas ta koolimaja Toila-Altkülla. Peale selle on ta ehitanud veel ühe koolimaja, kuhu, pole teada. 1868. aastal oli ta üks pasunakoori asutajaid. Ta käis ka 1869. Aastal oma meeskooriga Tartus esimesel laulupeol. 1870. aastal oli Abram Toila kalmistu rajamise eestvedaja. 1882. aastal tõi Abrami rajatud esimene Eesti teatrimaja talle üle eestimaalise kuulsuse. Olgu tema poolt tehtust veel kokkuvõte: teatrimajale valmistas ta lavaseadmed ja mööbli; parandas ja häälestas mõisate klavereid; tegeles kalapüügiga, ehitas purjepaate - neist 8 endale.; valmistas 5 viiulit, 2 altviiulit ja ühe tšello; laulis koorides, mängis näidendites ja puhkus orkestris bassi; oli eesti Kirjandusmeeste Seltsi liige ja veel palju muudki.

Hans GlassHans Glass (1846 - 1920). Sündis Suure-Jaani kihelkonnas Vastsemõisas. 1868 - 1891 töötas Toila elementaarkooli koolmeistri-juhatajana, hiljem samas koolis vallakooli juhatajana. Toilast asus ta ümber Austraaliasse, kus ta hiljem suri. Tal oli suuri teeneid Toila haridus- ja kultuurielu arendamisel. Ta oli silmapaistev õpetajana ning laulu- ja pasunakoori juhina.

Igor Severjanin (16 mai 1887 - 20 dets 1941). Alates 1910 aastast käis Severjanin Toilas suvitamas. Hulk tema poeese on pühendatud Toilale ja Põhjarannikule. 1918 aastal sõitis ta Peterburist Eestisse ja asus elama Toilasse. Siin sai tema elu- ja töökaaslaseks Felissa Kruut. Toila perioodil tutvus Sverjanin eesti kirjanikega, mis soodustas tema loometegevust. Eestis elades andis ta välja seitse uut luulekogu ja neli värsiromaani. Tõlkis ka eesti luulet vene keelde.

Severjanini looming Toila perioodil:
Luulekogud: "Crame de violettes"
"Pühajõgi"
"Vervena"
"Fee Eiole"


Tagasi
                                                                                                                © 2001 - kodulehekülje koduloolise osa sisu ja teostuse eest on vastutavad Toila Gümnaasiumi 10 klassi õpilane Eha Merirand, Õpetajad Avar A. Pentel ja Maarika Raja